# LTF3020T-100M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTF3020T-100M-D
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltf3020t-100m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltf3020t-100m-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/16/445-16198-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 590mA
- **Current Rating (Amps):** 820 mA
- **DC Resistance (DCR):** 260mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%