# LTC6905IS5-133#TRMPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTC6905IS5-133#TRMPBF
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltc6905is5-133-trmpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltc6905is5-133-trmpbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 mA
- **Frequency:** 133MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** TSOT-23-5
- **Type:** Oscillator, Silicon
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V