# LTC3807EFE#PBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTC3807EFE#PBF
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** DC DC Switching Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltc3807efe-pbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltc3807efe-pbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Sync:** No
- **Control Features:** Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
- **Duty Cycle (Max):** 99%
- **Frequency:** 50kHz ~ 900kHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Phases:** 1
- **Output Type:** Transistor Driver
- **Supplier Device Package:** 20-TSSOP-EP
- **Synchronous Rectifier:** Yes
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 4V ~ 38V