# LTA201-TR-B/125N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTA201-TR-B/125N
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lta201-tr-b-125n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lta201-tr-b-125n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/16/21/15162172-432-1284-ND.jpg
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 125 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V