# LTA201-PR-B-R/250N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTA201-PR-B-R/250N
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lta201-pr-b-r-250n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lta201-pr-b-r-250n#rfq
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Paddle - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 250 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V