# LTA200M-054C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTA200M-054C
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lta200m-054c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lta200m-054c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 4.8A
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 200 W
- **Ratings:** IP65
- **Size:** 5.75" Dia x 2.92" H (146.0mm x 74.1mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC