# LT3651IUHE-8.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT3651IUHE-8.2
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt3651iuhe-8-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt3651iuhe-8-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Ion/Polymer
- **Battery Pack Voltage:** 8.2V
- **Charge Current:** 4A
- **Current:** Constant - Programmable
- **Fault Protection:** Over Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Programmable Features:** Current, Timer
- **Supplier Device Package:** 36-QFN (5x6)
- **Voltage:** 32V