# LT3651IUHE-4.2#TRPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT3651IUHE-4.2#TRPBF
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt3651iuhe-4-2-trpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt3651iuhe-4-2-trpbf#rfq
- **Battery Pack Voltage:** 4.2V
- **Charge Current:** 4A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Programmable Features:** Current, Timer
- **Supplier Device Package:** 36-QFN (5x6)
- **Voltage:** 32V