# LT3650IMSE-4.1#TRPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT3650IMSE-4.1#TRPBF
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt3650imse-4-1-trpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt3650imse-4-1-trpbf#rfq
- **Battery Pack Voltage:** 4.1V
- **Charge Current:** 2A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Programmable Features:** Timer
- **Supplier Device Package:** 12-MSOP-EP
- **Voltage:** 32V