# LT3650IMSE-4.1#PBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT3650IMSE-4.1#PBF
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt3650imse-4-1-pbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt3650imse-4-1-pbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Ion/Polymer
- **Battery Pack Voltage:** 4.1V
- **Charge Current:** 2A
- **Current:** Constant - Programmable
- **Fault Protection:** Over Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Programmable Features:** Timer
- **Supplier Device Package:** 12-MSOP-EP
- **Voltage:** 32V