# LT3500IMSE#TRPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT3500IMSE#TRPBF
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear + Switching
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt3500imse-trpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt3500imse-trpbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 500kHz ~ 2.4MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 16-MSOP-EP
- **Topology:** Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
- **Voltage:** Adjustable, 13mA