# LT1764AEFE-1.5#PBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT1764AEFE-1.5#PBF
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt1764aefe-1-5-pbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt1764aefe-1-5-pbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 1.5 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 63dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- **Supplier Device Package:** 16-TSSOP-EP
- **Voltage:** 20V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.66V @ 3A