# LT T67C-S2U1-35
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT T67C-S2U1-35
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt-t67c-s2u1-35
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt-t67c-s2u1-35#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/5-/10/475-1007-1-ND.pdf
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 2.10mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.40mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 392mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 2.80mm W
- **Supplier Device Package:** 2-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 3.5V