# LT-1511-545-012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LT-1511-545-012
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lt-1511-545-012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lt-1511-545-012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 18.16mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** 15/32-32
- **Circuit:** SPST
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC/DC)
- **Illumination:** Illuminated
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Blue
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 12.70mm Dia
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 28 V