# LSU11-230101A3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LSU11-230101A3
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lsu11-230101a3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lsu11-230101a3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 3.00mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DP3T
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 11A (AC)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 55°C
- **Switch Function:** On-On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V