# LSQBA251818T471K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LSQBA251818T471K
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lsqba251818t471k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lsqba251818t471k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 25 mA
- **DC Resistance (DCR):** 13Ohm Max
- **Frequency:** 3.5MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1007
- **Tolerance:** ±10%