# LSQBA201616T100K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LSQBA201616T100K
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lsqba201616t100k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lsqba201616t100k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 155 mA
- **DC Resistance (DCR):** 650mOhm Max
- **Frequency:** 32MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** ±10%