# LSF0108BQ-Q100X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LSF0108BQ-Q100X
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Translators, Level Shifters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lsf0108bq-q100x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lsf0108bq-q100x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Bidirectional
- **Channels per Circuit:** 8
- **Data Rate:** 100MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output Type:** Open Drain, Push-Pull
- **Supplier Device Package:** 20-DHVQFN (4.5x2.5)
- **Translator Type:** Voltage Level
- **Voltage:** 0.95 V ~ 4.5 V