# LS1808N5R0C302NTM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LS1808N5R0C302NTM
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ls1808n5r0c302ntm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ls1808n5r0c302ntm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/63/-1/1763-1069-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 5 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X2, Y3
- **Size:** 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.065" (1.65mm)
- **Tolerance:** 卤0.25pF
- **Voltage:** 250VAC