# LS0851501F250C2C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LS0851501F250C2C
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ls0851501f250c2c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ls0851501f250c2c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 250gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pretravel:** 0.080" (2.0mm)
- **Release Force:** 50gf
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V