# LS03/GZ-1A66-PA-500W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LS03/GZ-1A66-PA-500W
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Float, Level Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ls03-gz-1a66-pa-500w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ls03-gz-1a66-pa-500w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/65/05/14650534-374-1298-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Material:** Polyamide (PA)
- **Mounting Type:** Male 1/2" (12.7mm) NPT
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 90°C
- **Output Configuration:** SPST-NC/NO
- **Output Type:** Switch (Single Float)
- **Type:** Liquid
- **Voltage Rating:** 200V