# LS P47K-H1K2-1-0-2-R18F-
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LS P47K-H1K2-1-0-2-R18F-
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ls-p47k-h1k2-1-0-2-r18f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ls-p47k-h1k2-1-0-2-r18f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/5-/13/475-1337-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 2mA
- **Height (Max):** 0.88mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.60mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 7mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Bottom Entry
- **Size:** 3.40mm L x 1.90mm W
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 1.8V