# LS M67F-U1V1-1-1-20-R18-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LS M67F-U1V1-1-1-20-R18-Z
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ls-m67f-u1v1-1-1-20-r18-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ls-m67f-u1v1-1-1-20-r18-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 1.40mm
- **Lens Size:** 1.50mm x 1.00mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Millicandela Rating:** 675mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 2.00mm L x 1.40mm W
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.05V