# LRGSCK611-C-R-B-0/125N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LRGSCK611-C-R-B-0/125N
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lrgsck611-c-r-b-0-125n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lrgsck611-c-r-b-0-125n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Clear (Red Filter/Diffuser)
- **Current Rating (Amps):** 20A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Clear/Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 125 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V