# LR1F120K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LR1F120K
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lr1f120k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lr1f120k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/12/-L/1712-LR1F120KTB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.6W
- **Resistance:** 120 kΩ
- **Size:** 0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%