# LR E67F-ABCB-1-1-50-R18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LR E67F-ABCB-1-1-50-R18
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lr-e67f-abcb-1-1-50-r18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lr-e67f-abcb-1-1-50-r18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Current:** 50mA
- **Height (Max):** 2.10mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.40mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 2950mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 1.30mm W
- **Supplier Device Package:** 4-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.15V