# LQW2BHN8N2D03L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQW2BHN8N2D03L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqw2bhn8n2d03l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqw2bhn8n2d03l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/11/490-11783-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 630 mA
- **DC Resistance (DCR):** 120mOhm Max
- **Frequency:** 3.9GHz
- **Height:** 0.070" (1.78mm)
- **Inductance:** 8.2 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.059" W (2.00mm x 1.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±0.5nH