# LQW2BAS12NJ00L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQW2BAS12NJ00L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqw2bas12nj00l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqw2bas12nj00l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/56/490-5672-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/56/490-5672-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm Max
- **Frequency:** 4GHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 12 nH
- **Material:** Air
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.082" L x 0.060" W (2.09mm x 1.53mm)
- **Tolerance:** ±5%