# LQW18AN27NG00D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQW18AN27NG00D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqw18an27ng00d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqw18an27ng00d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/68/490-6861-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 440 mA
- **DC Resistance (DCR):** 210mOhm Max
- **Frequency:** 3.7GHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 27 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±2%