# LQP18MN33NG02D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQP18MN33NG02D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqp18mn33ng02d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqp18mn33ng02d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/67/490-6753-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.8Ohm Max
- **Frequency:** 1.7GHz
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Inductance:** 33 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 17 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±2%