Part Number: LQG18HN18NJ00D Manufacturer: Murata Manufacturing Co., Ltd. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/lqg18hn18nj00d RFQ URL: https://distyparts.com/product/lqg18hn18nj00d#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/65/490-6577-6-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/17/490-17738-6-ND.jpg Summary: LQG18HN18NJ00D is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Murata Manufacturing Co., Ltd. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: LQG18HN18NJ00D is a fixed inductors from Murata Manufacturing Co., Ltd.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 600 mA DC Resistance (DCR): 450mOhm Max Frequency: 2.6GHz Height: 0.037" (0.95mm) Inductance: 18 nH Material: Air Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Q @ Freq: 12 @ 100MHz Shielding: Unshielded Size: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Supplier Device Package: 0603 (1608 Metric) Tolerance: ±5% Type: Multilayer Distributor Offers: 1. MW.FEP S.p.A. | Stock: 2166 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 2166 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/murata-manufacturing-co-ltd Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/lqg18hn18nj00d