# LQG15HN6N8J02D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQG15HN6N8J02D
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqg15hn6n8j02d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqg15hn6n8j02d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/10/490-1088-6-ND.pdf
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 290mOhm Max
- **Frequency:** 4.2GHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 6.8 nH
- **Material:** Air
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** ±5%