Part Number: LQA40B200C Manufacturer: Power Integrations Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/lqa40b200c RFQ URL: https://distyparts.com/product/lqa40b200c#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/25/74/8125742-596-1455-5-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/25/62/8125625-596-1451-2-ND.jpg Summary: LQA40B200C is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Power Integrations and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: LQA40B200C is a diodes - rectifiers - arrays from Power Integrations. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 500 A @ 200 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 17 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-263AB Technology: Standard Voltage: 1.2 V @ 20 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/power-integrations Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/lqa40b200c