# LQA32B300C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQA32B300C
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqa32b300c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqa32b300c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A @ 300 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 13 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.9 V @ 16 A