# LQA20T200C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQA20T200C
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqa20t200c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqa20t200c#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/59/6-/14/596-1456-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 16 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AB
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.15 V @ 10 A