# LQA20N150C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQA20N150C
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqa20n150c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqa20n150c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/6-/14/596-1457-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 16.3 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-252 (D-Pak)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.15 V @ 10 A