# LQA16T300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQA16T300
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqa16t300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqa16t300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/36/10/8136106-596-1353-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 13 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.9 V @ 16 A