# LQA10N200CQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LQA10N200CQ
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lqa10n200cq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lqa10n200cq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 13.9 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-252 (D-Pak)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1.1 V @ 5 A