# LPWI201610TB1R0T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPWI201610TB1R0T
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpwi201610tb1r0t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpwi201610tb1r0t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F1/02/29/F10229DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F1/20/96/F12096DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 3.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 46mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** ±20%