# LPT92A99-BWHR-2EM-EX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPT92A99-BWHR-2EM-EX
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpt92a99-bwhr-2em-ex
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpt92a99-bwhr-2em-ex#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 50.0 CFM (1.40m³/min)
- **Approval Agency:** ATEX
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 43.0dB(A)
- **Power (Watts):** 4.80W, 5.20W
- **RPM:** 3850 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.330 in H2O (82.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115/230VAC
- **Width:** 38.00mm