# LPT15P23-BWHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPT15P23-BWHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpt15p23-bwhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpt15p23-bwhr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/53/8498537-1570-1950-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 220.0 CFM (6.16m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
- **Noise:** 57.0dB(A)
- **Power (Watts):** 15.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.620 in H2O (154.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 1.543 lb (700.0 g)
- **Width:** 51.00mm