# LPS6235-683MRC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPS6235-683MRC
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lps6235-683mrc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lps6235-683mrc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 900mA
- **Current Rating (Amps):** 730 mA
- **DC Resistance (DCR):** 345mOhm Max
- **Frequency:** 10.8MHz
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2424
- **Tolerance:** ±20%