# LPS4018-103MRC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPS4018-103MRC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lps4018-103mrc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lps4018-103mrc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 200mOhm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.154" L x 0.154" W (3.90mm x 3.90mm)
- **Tolerance:** ±20%