# LPS3015-332MRC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPS3015-332MRC
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lps3015-332mrc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lps3015-332mrc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 90MHz
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.116" L x 0.116" W (2.95mm x 2.95mm)
- **Tolerance:** ±20%