# LPM-11C-14R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPM-11C-14R
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuseholders
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpm-11c-14r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpm-11c-14r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 14 A
- **For Use With:** Miniature (ATM)
- **Fuse Size:** 0.433" L x 0.152" W (11.00mm x 3.85mm)
- **Fuse Type:** Blade
- **Fuseholder Type:** Holder
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Circuits:** 1
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 58V