# LPF1005LM55R0709A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPF1005LM55R0709A
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpf1005lm55r0709a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpf1005lm55r0709a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 262MHz
- **Filter Type:** Low Pass
- **Frequency:** 829MHz Center
- **Height (Max):** 0.018" (0.45mm)
- **Insertion Loss:** 0.7dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)