# LPC92B99-BTLR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPC92B99-BTLR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpc92b99-btlr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpc92b99-btlr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 48.0 CFM (1.34m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC)
- **Noise:** 35.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 90 ~ 264VAC
- **Weight:** 0.386 lb (175.09 g)
- **Width:** 25.00mm