# LPC80B99-BWMR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPC80B99-BWMR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpc80b99-bwmr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpc80b99-bwmr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 43.0 CFM (1.20m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC)
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.50W
- **RPM:** 3500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 90 ~ 264VAC
- **Weight:** 0.386 lb (175.09 g)
- **Width:** 25.00mm