# LPC1767FBD100K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPC1767FBD100K
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpc1767fbd100k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpc1767fbd100k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1e/ab/09/1eab09ae.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x12b; D/A 1x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 70
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 100MHz
- **Supplier Device Package:** 100-LQFP (14x14)
- **Voltage:** 2.4V ~ 3.6V