# LPC12A99-BTER-B1+6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPC12A99-BTER-B1+6
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpc12a99-bter-b1-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpc12a99-bter-b1-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 140.0 CFM (3.92m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC), PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 56.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.00W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.440 in H2O (109.6 Pa)
- **Termination:** 4 Terminals
- **Voltage:** 90 ~ 264VAC
- **Weight:** 0.816 lb (370.13 g)
- **Width:** 38.00mm